dnes je 2.2.2025

Input:

Přehled metodických doporučení Ministerstva pro místní rozvoj k novému stavebnímu zákonu na úseku stavebního řádu

1.2.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.5
Přehled metodických doporučení Ministerstva pro místní rozvoj k novému stavebnímu zákonu na úseku stavebního řádu

Ing. Arch. Hana Krupníková

K aplikaci nového stavebního zákona, tedy zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen “NSZ“), vydalo Ministerstvo pro místní rozvoj (dále jen "MMR") několik metodických doporučení, a to jak na úseku územního plánování, tak na úseku stavebního řádu. My se Vám budeme snažit obsah těchto doporučení shrnout do jednoho zjednodušeného přehledu. V tomto článku se budeme věnovat stavebnímu řádu, metodická doporučení týkající se územního plánování budou zveřejněna v samostatném článku.

Drobné , jednoduché a vyhrazené stavby podle NSZ

Pokud si nejste jisti, které konkrétní stavby lze podřadit pod jednotlivé drobné, jednoduché a vyhrazené stavby, MMR zpracovalo k přílohám 1–3 NSZ přehledné tabulky s konkrétními příklady jednotlivých typů staveb s podrobnějším vysvětlením použitých pojmů.

Výdejní boxy

Za "výdejní box" je obecně označován automatizovaný box s několika schránkami, prostřednictvím kterého jsou doručovány zásilky. Tyto výdejní boxy jsou v naprosté většině případů napájeny solárními články a nevyžadují tudíž napojení na energetickou síť. Proti pádu bývají zpravidla ukotveny do země pomocí závitových tyčí, některé bývají položeny na betonovém prefabrikátu. Většinou jsou instalovány na veřejném prostranství nebo uvnitř stavby (např. obchodního centra, dopravního terminálu apod.). Takové výdejní boxy nelze považovat ani za stavbu, ani za výrobky plnící funkci stavby ve smyslu § 5 odst. 1 NSZ, a proto nepodléhají posuzování podle stavebního zákona. Nelze je považovat ani za zařízení (§ 7 odst. 1 NSZ). Pokud se však jedná o výdejní box, který vyžaduje napojení na zmíněnou energetickou síť, pak je nutné toto napojení z pohledu stavebního zákona posoudit. Půjde-li o přípojku splňující parametry drobné stavby (příloha č. 1 odst. 1 písm. a) bod 28. k NSZ), pak toto napojení nebude podléhat povolení stavebního úřadu. V opačném případě bude toto napojení spadat do kategorie jednoduchých staveb (příloha č. 2 odst. 1 písm. i) k NSZ) a bude tedy vyžadovat povolení stavebního záměru. V případě, že je výdejní box instalován do novostavby, pak je součástí žádosti o vydání povolení záměru jako celku. Pokud bude výdejní box instalován do stávající stavby, je třeba vždy respektovat uspořádání stavby včetně jejího účelu užívání tak, aby nedocházelo např. k narušení únikových cest z pohledu požárně bezpečnostního řešení stavby apod. Jestliže instalace výdejního boxu v rámci stávající stavby vyvolá nezbytnost změny stavby, tj. stavební úpravu, bude tato posuzována stavebním úřadem. Stavební úpravy, které nezasahují do nosných konstrukcí stavby, nemění vzhled stavby ani způsob jejího stavby, jejich provedení nemůže ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou, nevyžadují vydání povolení (příloha č. 1 odst. 1 písm. e) k NSZ). Nebude-li některá z podmínek splněna, pak taková stavební úprava povolení vyžaduje. To, že samotné výdejní boxy nepodléhají povolení podle stavebního zákona automaticky neznamená, že jsou bez jakéhokoliv posouzení a regulace a lze je instalovat bez ohledu na dané území. Vždy je třeba dbát v daném území ochrany veřejných zájmů stanovených dalšími jinými právními předpisy, např. zákonem o státní památkové péči či zákonem o ochraně přírody a krajiny. Regulace také mohou vyplývat z právních předpisů obcí, např. vymezení lokality pro instalaci, požadavky na vzhled, dostupnost apod.

Pergola a přístřešek

Stavební zákon ani jeho prováděcí předpisy pojem "pergola" ani pojem "přístřešek" nedefinují. Definici těchto pojmů lze však najít v odborné literatuře.

  • Pergola = loubí lehké konstrukce; břevnoví na lehkých podporách, laťoví, sloupcích, porostlé popínavými rostlinami, které tvoří perforované zastřešení. Uplatňuje se právě zavěšeným rostlinstvem, jímž vytváří lehký strop a stěny.

  • Přístřešek = konstrukce omezující prostor pouze shora, ne ze stran. Může stát zcela volně, častěji je přimknut ke stěně budovy.

Pergola je prvkem zahradní architektury, a proto nepodléhá posuzování podle stavebního zákona. Slouží především k vytvoření krytého místa nebo zákoutí. Pergola ve tvaru loubí může mít rovněž význam komunikační, kdy usměrňuje pohyb návštěvníka k místům, jejichž význam chtěl autor zahrady zdůraznit. Loubí také může vzájemně propojovat jiné,

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...