dnes je 21.2.2025

Input:

Centra osídlení ČR

18.2.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.6.4
Centra osídlení ČR

Ing. Arch. Hana Krupníková

Centra osídlení ČR

Metodika vytváří pro pořizovatele ÚAP krajů podklad, na jehož základě, v kombinaci se znalostí konkrétní situace a podmínek sídelní soustavy, budou moci stanovit zařazení vybraných sídel do jednotlivých kategorií center osídlení, tedy do některé z kategorií významných a ostatních nižších center a malých center osídlení. Tyto kategorie nižších center osídlení doplní soustavu center osídlení vyššího řádu vymezovaných na celostátní úrovni. Vymezení bude přitom sloužit i pro účely strategického a územního plánování na úrovni státu a krajů (např. stanovení koncepce sídelní struktury).

Metodika stanovuje kategorizaci center osídlení ČR, rozhodující je mimo velikosti centra (počet obyvatel) též jeho spádové území, a to jak z hlediska počtu obyvatel, tak i z hlediska jeho rozlohy. Centra osídlení vyšší a střední kategorie (A, B, C a D) vymezuje MMR, nižší a malá centra osídlení (E, F a G) vymezují kraje.

Kategorie center Přibližný počet obyvatel(v tisících) Počet center (návrh)
Centra Spádová území (včetně center)
A Vyšší Významná 100 200 15
B Ostatní 50 100 13 (14)
C Střední Významná 20 40 42 (45)
D Ostatní 15 30 30 (33)
E Nižší Významná 10 obvykle > 20 Vymezují kraje
F Ostatní 5 (3) obvykle > 20 (10) Vymezují kraje
G Malá . 2 (1) obvykle > 5 Vymezují kraje

Vyšší (A a B) a střední centra (C a D) by měla saturovat podstatnou část potřeb (včetně nabídky pracovních míst) obyvatel svého spádového území. Od kategorie E (nižší centra významná) má mimo obslužných zařízení (veřejných i komerčních) významnou roli nabídka pracovních míst. Dojížďka za prací je pro tato centra významnější než dojížďka za službami. Počet přítomných obyvatel (vč. dojíždějících) je obvykle vyšší (někdy i významně) než počet obyvatel. Tato skutečnost ovlivňuje zejména nároky na komerční zařízení (obchod, služby). U kategorií F (nižší centra ostatní) a G (malá centra) jsou významná zařízení pro uspokojení základních potřeb obyvatel. V případě zjištění absence některého zařízení veřejného občanského vybavení v centru osídlení je toto zjištění podkladem pro vymezení problému k řešení v územně plánovací dokumentaci dotčené obce.

Na území ČR se vymezují následující centra osídlení v kategoriích A–D:

  • Vyšší centra významná (A): Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Chomutov, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem, Zlín.

Vzhledem k tomu, že kategorie zahrnuje centra rozdílné velikosti a regionálního významu, člení se na:

  1. A1 – vyšší centrum celostátní (Praha)
  2. A2 – vyšší centrum nadregionální (Brno)
  3. A3 – vyšší centra regionální – všechna ostatní krajská města (vč. Ostravy). Jejich spádový obvod nepřesahuje (mimo lokální výjimky) území kraje. V území Ústeckého a Moravskoslezského kraje, s vyšším zastoupením velkých měst a složitější sídelní strukturou, jsou vymezena dvě regionální centra.
  • Vyšší centra ostatní (B): Děčín, Frýdek-Místek, Cheb, Jablonec nad Nisou, Karviná, Kladno, Kolín – Kutná Hora, Mladá Boleslav, Most, Prostějov, Přerov, Tábor, Teplice.

  • Střední centra významná (C): Benešov, Beroun, Blansko, Břeclav, Česká Lípa, Česká Třebová – Ústí nad Orlicí, Český Těšín, Havířov, Havlíčkův Brod,

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...