3.3.1.13
Změny v průběžné evidenci odpadů a v ročním hlášení o produkci odpadů a o způsobech nakládání s nimi
Ing. Petr Šulc
Změny nastavené novelou zákona o odpadech č. 223/2015 Sb. jsou promítnuté i v prováděcím předpisu – vyhlášce č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady (vyhláška č. 83/2016 Sb.). Jednou ze změn je zpřesnění identifikace původců odpadů a oprávněných osob – provozovatelů zařízení pro nakládání s odpady. Zpřesnění vyplývá z povinnosti užívání jednoznačných identifikátorů provozoven původců odpadů – prostřednictvím identifikačního čísla provozovny (dále také "IČP") – na jedné straně a na druhé straně pak zavedením povinnosti užívání identifikačního čísla zařízení (dále také "IČZ") při identifikaci zařízení k nakládání s odpady.
Jak zjistím své IČP?
Tento jedinečný desetimístný kód je možné zjistit na portále www.rzp.cz, kde je možné nahlédnout do veřejné části Živnostenského rejstříku. Zde má každý subjekt uvedenu svoji identifikaci, živnostenská oprávnění a v poslední části pak jsou uvedeny i provozovny pro jednotlivá živnostenská oprávnění (viz Obr. 1).
Obr. 1 – Příklad IČP ve veřejné části Živnostenského rejstříku (www.rzp.cz)
Samostatná provozovna nemá IČP:
Pokud samostatná provozovna nemá přiděleno identifikační číslo provozovny a nejedná se o hlášení za činnost, vyplňuje se zde interní číslo provozovny, které si ohlašovatel zvolí sám.
Odpad vzniká mimo provozovnu:
V případě vzniku odpadu mimo provozovnu (např. činnost stavební firmy jako dodavatele stavby [rekonstrukce] pro jiného investora, demoliční činnost, údržba cizích pozemků, servisní činnost atd.) se zde vyplňuje kód ORP (obce s rozšířenou působností)/SOP (správního obvodu hl. m. Prahy) z číselníků správních obvodů vydaných Českým statistickým úřadem.
Identifikační číslo zařízení (IČZ):
Formální stránku přidělování IČZ definuje nový § 24a vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady. IČZ je také jedinečný identifikátor ve formátu CZXYYYYY, kde CZ označuje ČR a X je označení příslušného kraje (A – Hlavní město Praha, S – Středočeský, U – Ústecký, L – Liberecký, K – Karlovarský, H – Královéhradecký, E – Pardubický, P – Plzeňský, C – Jihočeský, J – Vysočina, B – Jihomoravský, M – Olomoucký, T – Moravskoslezský, Z – Zlínský). Po trojici písmen následuje pětimístné číslo – pořadové číslo evidovaného zařízení v rámci příslušného kraje. IČZ, bylo-li přiděleno, nelze měnit, odstranit ani je přidělit jinému zařízení.
IČZ přiděluje věcně a místně příslušný krajský úřad. (1) Pro stabilní zařízení je to KÚ, v jehož správním území se nachází příslušné zařízení. (2) Mobilní zařízení získává své IČZ podle kraje sídla provozovatele. To znamená, že…