dnes je 15.1.2025

Input:

O obecní policii

20.5.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

11.5
O obecní policii

JUDr. Peter Samčík

Úvod

Zákon č. 553/1991 Sb., o obecní policii, byl od roku 1991 do současné doby změněn 10 novelami. Další novelizace byla provedena v souvislosti s přijetím trestního zákoníku. Tato však nabývá účinnosti až od 1. ledna 2010. Platný zákon doplňují dvě prováděcí vyhlášky, a to vyhláška č. 418/2008 Sb., o zdravotní způsobilosti uchazeče o zaměstnání strážníka, a vyhláška č. 444/2008 Sb., k provedení zákona o obecní policii, která upravuje:

  • odbornou způsobilost a zkušební řád,

  • náležitosti osvědčení,

  • vzor průkazu obecní policie,

  • označení strážníka a dopravního prostředku obecní policie a

  • statistické údaje poskytované obcí ministerstvu.

Účelem tohoto článku je přiblížit platné znění zákona praktickému použití.

Vznik obecní policie

Obecní policii zřizuje (nebo zrušuje) zastupitelstvo obce obecně závaznou vyhláškou jako orgán obce. Obecní policie je tvořena zaměstnanci obce zařazenými do obecní policie. Jménem obce jedná v pracovněprávních vztazích čekatelů, strážníků a dalších zaměstnanců obce, kteří nejsou čekatelem nebo strážníkem, starosta nebo jiný člen zastupitelstva obce pověřený zastupitelstvem obce. To neplatí, pokud rada obce svěří tuto pravomoc určenému strážníku (viz dále).

Na návrh starosty může zastupitelstvo obce pověřit plněním některých úkolů při řízení obecní policie určeného strážníka. Podmínkou pověření určeného strážníka je předložení negativního lustračního osvědčení podle zákona upravujícího některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích (viz § 8 zákona č. 451/1991 Sb.).

Obec uchazeče o zaměstnání v obecní policii (splňuje­li níže uvedené zákonné podmínky) přijme jako čekatele. Čekatel je zaměstnancem obce zařazeným do obecní policie, nemůže však vykonávat oprávnění strážníka ani se prokazovat příslušností k obecní policii po dobu, než vykoná zkoušku odborné způsobilosti.

Zákonné podmínky pro výkon strážníka

Členem obecní policie – strážníkem – může být občan České republiky, který

  • je bezúhonný,

  • je spolehlivý,

  • je starší 21 let,

  • je zdravotně způsobilý,

  • dosáhl středního vzdělání s maturitní zkouškou a

  • má osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů.

Zákon vymezuje podmínky pro výkon strážníka obecní policie negativně, to znamená, že bezúhonným nemůže být ten,

  1. kdo byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin nebo byl v posledních 5 letech pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, jestliže jeho jednání, kterým spáchal trestný čin, je v rozporu s posláním strážníka podle tohoto zákona,

  2. jehož trestní stíhání pro úmyslný trestný čin bylo na základě pravomocného rozhodnutí o schválení narovnání zastaveno, a od tohoto rozhodnutí ještě neuplynulo 5 let, je­li jednání, kterým spáchal trestný čin, v rozporu s posláním strážníka podle tohoto zákona,

  3. jehož trestní stíhání pro úmyslný trestný čin bylo pravomocně podmíněně zastaveno, a od uplynutí zkušební doby nebo lhůty, v níž může být rozhodnuto, že se osvědčil, neuplynulo ještě 5 let, nebo bylo v trestním řízení, které bylo proti němu vedeno, rozhodnuto o podmíněném odložení podání návrhu na potrestání a od tohoto rozhodnutí ještě neuplynulo 5 let, je­li jednání, kterým spáchal trestný čin, v rozporu s posláním strážníka podle tohoto zákona,

  4. kdo v čestném prohlášení podle odstavce 2 uvede nesprávné údaje nezbytné pro posouzení bezúhonnosti.

Bezúhonnost uchazeče o zaměstnání strážníka podle písm. a) se prokazuje výpisem z Rejstříku trestů, který nesmí být starší 3 měsíců.

Bezúhonnost podle písm. b) a c) prokazuje uchazeč o zaměstnání strážníka čestným prohlášením, které nesmí být starší 3 měsíců.

Uchazeč o zaměstnání strážníka, čekatel nebo strážník je povinen osobě, která jménem obce jedná v pracovněprávních vztazích, do 15 dnů ode dne zahájení trestního stíhání písemně oznámit, že proti němu bylo zahájeno trestní stíhání. K oznámení připojí kopii usnesení o zahájení trestního stíhání nebo v oznámení uvede výrok tohoto rozhodnutí, včetně označení orgánu, který jej vydal.

Spolehlivým pro účely tohoto zákona není ten, kdo byl v posledních 3 letech opakovaně pravomocně uznán vinným z přestupku

  1. na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi,

  2. na úseku obrany České republiky,

  3. proti veřejnému pořádku,

  4. proti občanskému soužití,

  5. proti majetku,

  6. na úseku zemědělství, myslivosti a rybářství spáchaný tím, že úmyslně neoprávněně zasáhl do výkonu práva myslivosti nebo do výkonu rybářského práva anebo úmyslně lovil zvěř nebo chytal ryby v době hájení,

  7. na úseku všeobecné vnitřní správy spáchaný tím, že porušil povinnost nebo nedodržel zákaz stanovený právními předpisy na úseku zbraní a střeliva podle zvláštního právního předpisu, jestliže jeho jednání, kterým spáchal přestupek, je v rozporu s posláním strážníka podle tohoto zákona.

Podmínka opakovaného uznání vinným z přestupku je splněna, jestliže rozhodnutí o odpovědnosti za některý z uvedených přestupků nabude právní moci před uplynutím 3 let ode dne, kdy nabylo právní moci jiné rozhodnutí o odpovědnosti za některý z těchto přestupků spáchaných týmž pachatelem.

Spolehlivým pro účely tohoto zákona není dále ten, kdo uvedl nesprávné údaje v čestném prohlášení prokazujícím bezúhonnost.

Spolehlivost prokazuje uchazeč o zaměstnání strážníka čestným prohlášením, které nesmí být starší 3 měsíců.

Jestliže byl čekatel nebo strážník uznán vinným ze spáchání některého z uvedených přestupků, je povinen osobě, která jménem obce jedná v pracovněprávních vztazích, do 15 dnů písemně tuto skutečnost oznámit. K oznámení podle připojí kopie rozhodnutí o přestupku.

Zdravotní způsobilost

Zdravotní způsobilost posuzuje lékař závodní preventivní péče podle vyhl. č. 444/2008 Sb., o zdravotní způsobilosti uchazeče o zaměstnání strážníka, čekatele a strážníka obecní policie. Uvedená vyhláška stanoví seznam tělesných a duševních vad, nemocí nebo stavů, které vylučují zdravotní způsobilost uchazeče o zaměstnání strážníka, čekatele nebo strážníka pro výkon zaměstnání, obsah a termíny lékařských vyšetření a dobu platnosti posudku o zdravotní způsobilosti.

Odbornou způsobilost čekatele a strážníka (každé tři roky) ověřuje zkušební komise ministerstva formou zkoušky.

Zkouška odborné způsobilosti

Přihlášku ke zkoušce podává obec. Přihláška ke zkoušce obsahuje tyto údaje týkající se čekatele nebo strážníka:

  • jméno, popřípadě jména, a příjmení,

  • datum narození,

  • adresu místa trvalého pobytu,

  • den vzniku pracovního poměru zaměstnance obce zařazeného do obecní policie,

  • datum ukončení školení a

  • potvrzení o vykonání výcviku k používání služební zbraně a donucovacích prostředků a realizaci oprávnění podle zákona nebo podle jiného právního předpisu nebo prohlášení osoby, která řídí obecní policii, že výcvik bude absolvován nejpozději do termínu zkoušky stanoveného ministerstvem.

Změny v údajích obsažených v přihlášce ke zkoušce se ministerstvu sdělují zpravidla nejpozději 2 dny před konáním zkoušky.

Obec je povinna zabezpečit výcvik čekatele a strážníka k používání služební zbraně a donucovacích prostředků a realizaci oprávnění podle tohoto nebo zvláštního zákona

  • čekatele před první zkouškou do 6 měsíců od vzniku pracovního poměru,

  • strážníka před každou zkouškou, a to nejpozději 3 měsíce před skončením platnosti osvědčení ve specializovaném školicím zařízení s akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo v obdobném zařízení obecní policie.

Výcvik se provádí ve shora uvedených zařízeních. Na základě dohody mezi obcí a policií může výcvik provést policie. Zařízení nebo policie vydá čekateli nebo strážníkovi potvrzení o vykonání výcviku, které je podmínkou, aby čekatel nebo strážník mohl složit zkoušku z odborné způsobilosti. Náklady výcviku hradí obec.

Zkouška se koná v jeden den a sestává ze dvou samostatně vykonávaných a hodnocených částí:

  • písemné, tvořené testem, kterou se ověřují znalosti právní úpravy v rozsahu potřebném pro plnění úkolů obecní policie,

  • ústní, spočívající v pohovoru, kterou se ověřují schopnosti aplikace teoretických znalostí.

Čekatel nebo strážník úspěšně vykoná zkoušku splněním podmínek obou částí zkoušky.

Pokud čekatel nebo strážník neuspěje u zkoušky, zašle ministerstvo protokol o zkoušce obci s vyznačením těchto skutečností. Čekatel a strážník je oprávněn zkoušku, u které neuspěl, dvakrát opakovat bez podání přihlášky. Termín opakování zkoušky určí ministerstvo tak, aby se konala nejdříve měsíc a nejdéle tři měsíce ode dne jejího konání nebo prvého opakování. Termín a místo konání opakované zkoušky sdělí ministerstvo obci nejméně 15 dnů předem.

Jestliže čekatel nebo strážník ani při druhém opakování zkoušky neuspěje, ministerstvo stanoví termín další zkoušky nejdříve po uplynutí 12 měsíců ode dne konání poslední neúspěšné zkoušky.

Ministerstvo vyzve strážníka k přezkoumání odborné způsobilosti v době platnosti osvědčení před zkušební komisí ministerstva, pokud z vlastní činnosti nebo na základě podnětu obce dospěje k důvodné pochybnosti o tom, že strážník je odborně způsobilý. V případě, že strážník u zkoušky neuspěje ani po jejím druhém opakování, ministerstvo stanoví termín zkoušky nejdříve po uplynutí 12 měsíců ode dne konání poslední neúspěšné zkoušky.

Odnětí a zánik platnosti osvědčení

Ministerstvo odejme osvědčení strážníkovi, který přestal splňovat podmínky

  1. bezúhonnosti,

  2. spolehlivosti,

  3. zdravotní způsobilosti, nebo

  4. odborné způsobilosti.

Ministerstvo dále odejme osvědčení strážníkovi, pokud se strážník bez omluvy nedostaví na výzvu ministerstva k přezkoumání odborné způsobilosti.

Platnost osvědčení zaniká:

  • Dnem nabytí právní moci rozhodnutí o pozbytí státního občanství České republiky, způsobilosti k právním úkonům nebo omezení způsobilosti k právním úkonům.

  • Uplynutím 3 let ode dne úspěšného vykonání zkoušky.

  • Skončením pracovního poměru strážníka. To neplatí, navazuje­li na skončený pracovní poměr strážníka ve lhůtě 3 měsíců nový pracovní poměr strážníka. Obec je povinna ve lhůtě do 15 dnů od skončení pracovního poměru strážníka oznámit skončení pracovního poměru ministerstvu.

  • Neuspěním u zkoušky ani po jejím druhém opakování.

Zkušební komise ministerstva je složena z předsedy a dalších členů.

prováděcí vyhláškou č. 418/2008 Sb. je zejména stanoven

  1. rozsah odborných předpokladů čekatele a strážníka, tj. znalost ústavního pořádku České republiky a základů kriminalistiky v rozsahu potřebném pro plnění úkolů obecní policie a schopnost praktického uplatňování teoretických znalostí,

  2. rozsah výcviku čekatele a strážníka, který se skládá ze zvládnutí:

    • hmatů, chvatů, úderů a kopů,

    • slzotvorných, elektrických nebo jiných obdobně dočasně zneschopňujících prostředků,

    • obušku a jiného úderného prostředku,

    • techniky poutání,

    • použití služební zbraně jako donucovacího prostředku,

    • taktiky zákroku,

    • oprávnění v provozu na pozemních komunikacích.

  3. Písemná část zkoušky, kterou tvoří test, obsahující 40 otázek s uvedením třech různých odpovědí, z nichž pouze jedna je správná.

    K úspěšnému vykonání písemné části zkoušky je nutné získat nejméně 36 bodů a pro vyplnění písemného testu je stanoven časový limit 60 minut.

  4. Ústní část zkoušky – podmínkou pro konání ústní části zkoušky je úspěšné vykonání písemné části zkoušky. Čekatel nebo strážník odpovídá na jím vylosovanou zkušební otázku zahrnující 3 podotázky, a to v jím zvoleném pořadí. Příprava nejdéle 15 minut. Časový limit k vykonání ústní zkoušky – nejvýše 30 minut. K úspěšnému vykonání ústní části zkoušky musí čekatel nebo strážník zodpovědět všechny 3 podotázky zkušební otázky,
  5. náležitosti osvědčení, které obsahuje:

    1. jméno, popřípadě jména, a příjmení strážníka,

    2. datum narození strážníka,

    3. datum vydání a dobu platnosti osvědčení,

    4. název obce, ke které je strážník v pracovním poměru,

    5. evidenční číslo osvědčení,

    6. úřední razítko a podpis tajemníka a

    7. příslušnou část kolkové známky.

Osvědčení vydává ministerstvo strážníkovi, který úspěšně vykonal zkoušku, na dobu 3 let. Dojde­li ke změně osobních údajů strážníka obsažených v osvědčení nebo navazuje­li na skončený pracovní poměr strážníka ve lhůtě 3 měsíců nový pracovní poměr strážníka k jiné obci, ministerstvo vydá na žádost strážníka nové vyhotovení osvědčení s uvedením těchto změn osobních údajů nebo změny názvu příslušné obce do 15 dnů ode dne jejich oznámení.

Úkoly obecní policie a povinnosti strážníků

Obecní policie zabezpečuje místní záležitosti veřejného pořádku v rámci působnosti obce a plní další úkoly, pokud tak stanoví tento nebo zvláštní zákon. Spolupracuje v rozsahu stanoveném tímto zákonem nebo zvláštním právním předpisem s Policií České republiky, státními orgány a orgány územních samosprávných celků.

Obecní policie zřízená obcí, která je městem nebo statutárním městem, a v hlavním městě Praze se označuje městská policie.

Obecní policie při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku a plnění dalších úkolů podle tohoto nebo zvláštního zákona

  • přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku,

  • dohlíží na dodržování pravidel občanského soužití,

  • dohlíží na dodržování obecně závazných vyhlášek a nařízení obce,

  • se podílí v rozsahu stanoveném tímto nebo zvláštním zákonem na dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích,

  • se podílí na dodržování právních předpisů o ochraně veřejného pořádku a v rozsahu svých povinností a oprávnění stanovených tímto nebo zvláštním zákonem činí opatření k jeho obnovení,

  • se podílí na prevenci kriminality v obci,

  • provádí dohled nad dodržováním čistoty na veřejných prostranstvích v obci,

  • odhaluje přestupky a jiné správní delikty, jejichž projednávání je v působnosti obce,

  • poskytuje za účelem zpracování statistických údajů Ministerstvu vnitra na požádání údaje o obecní policii.

Působnost strážníků obecní policie na území jiné obce

Obecní policie může jí svěřené úkoly plnit i na území jiné obce na základě veřejnoprávní smlouvy, která musí obsahovat

  • označení obcí, které jsou jejími smluvními stranami,

  • určení rozsahu úkolů podle tohoto nebo zvláštního zákona, které bude obecní policie vykonávat na území obce nebo obcí, které obecní policii nezřídily a které jsou smluvními stranami této smlouvy, jakož i den, od kterého bude obecní policie tyto úkoly vykonávat,

  • způsob úhrady nákladů spojených s výkonem úkolů podle předchozího odstavce.

Obec, která obecní policii nezřídila a je smluvní stranou veřejnoprávní smlouvy, vydá strážníkovi obce druhé smluvní strany této smlouvy písemné zmocnění, kterým prokazuje oprávněnost výkonu pravomoci na jejím území.

K plnění úkolů podle na území obce, kde je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav nebo stav ohrožení státu (krizový stav), je starosta obce, na jejímž území je vyhlášen krizový stav, oprávněn uzavřít veřejnoprávní smlouvu se starostou jiné obce o poskytnutí

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...