dnes je 15.1.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2376

15.2.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.2.5.2.6
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2376

Mgr. Pavel Čech

[Omezení a rozsah licence]

K odstavci 1 - Způsoby užití díla

Licenční smlouva by měla stanovovat povolené způsoby užití díla. V tomto ohledu se mohou strany dohodnout, že je nabyvatel licence oprávněn užívat dílo pouze určitým způsobem nebo všemi způsoby užití. Příkladný výčet jednotlivých způsobů užívání díla je uveden v § 12 zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon, jedná se zejména o:

  • právo na rozmnožování díla – tedy zhotovování rozmnoženin díla nebo jeho části

  • právo na rozšiřování originálu nebo rozmnoženiny díla – tedy zpřístupňování díla v hmotné podobě převodem vlastnického práva k dílu, včetně jeho nabízení za tímto účelem

  • právo na pronájem originálu nebo rozmnoženiny díla – tedy zpřístupňování díla ve hmotné podobě za účelem hospodářského nebo obchodního prospěchu poskytnutím díla na dobu určitou

  • právo na půjčování originálu nebo rozmnoženiny díla – tedy zpřístupňování díla ve hmotné podobě zařízením přístupným veřejnosti jinak než za účelem hospodářského nebo obchodního prospěchu poskytnutím díla na dobu určitou.

  • právo na vystavování originálu nebo rozmnoženiny díla – tedy zpřístupňování díla v hmotné podobě umožněním shlédnutí nebo jiného vnímání díla (uplatní se zejména na díla výtvarná, fotografická, architektonická nebo díla kartografická)

Zvláštním případem užití díla je jeho sdělování díla veřejnosti – tedy zpřístupňování díla v nehmotné podobě. Ke sdělování díla může docházet například:

  • zpřístupňování díla on-demand (kdokoli může mít k němu přístup na místě a v čase podle své vlastní volby, zejména počítačovou nebo obdobnou sítí)

  • živým provozováním díla (například zpřístupňování díla živě prováděného výkonným umělcem)

  • přenosem živého provozování díla

  • vysíláním díla rozhlasem či televizí

  • přenosem rozhlasového či televizního vysílání díla

  • provozováním rozhlasového či televizního vysílání díla

Licenční smlouva může také stanovit, že nabyvatel licence může dílo užívat všemi způsoby užití. Pokud se tak strany dohodnou, může nabyvatel licence užívat dílo všemi způsoby, které jsou známy v době uzavření smlouvy (více viz komentář k § 2372).

Rozsah užití díla

Ustanovení § 2376 dále říká, že způsoby užití díla mohou být omezeny rozsahem – toto se taktéž označuje jako rozsah licence.

Rozsah licence může být omezen územně. Tedy například na území České republiky, Evropské unie nebo na jiné území.

Dále může být rozsah licence omezen časově. Licence může být poskytována:

  • na dobu určitou, například na dobu několika měsíců či let. U úplatných licencí si nabyvatel obvykle licenci na tuto dobu předplatí, případně za ni platí zpětně.

  • na dobu určitou s automatickou obnovou na další období. Taková obnova bývá většinou podmíněna tím, že žádná strana v určitém období před obnovou (například nejpozději 1 měsíc před plánovanou obnovou licenčního období) neoznámí druhé straně, že o obnovu nemá zájem. Zároveň bývá obnova podmíněna provedením nové platby licenčního poplatku na další období.

  • na dobu trvání majetkových autorských práv (tzv. perpetuální licence). Jde o licenci udělenou na časový úsek nejdelší z výše uvedených. Doba trvání majetkových práv k software činí 70 let po smrti autora, nebo u spoluautorského díla smrti autora, který ostatní přežil, v případě anonymních a pseudonymních děl 70 let od zveřejnění díla. V tomto případě připadá v úvahu uplatnění pravidla podle § 2000. U soudu se tak lze domáhat zrušení takového závazku, pokud byla smlouva uzavřena na tak dlouho "bez vážného důvodu" nebo pokud došlo k nepříznivé změně okolností pro jednu ze stran. I takové ujednání je však pro nabyvatele licence výhodnější než licence poskytovaná na dobu neurčitou, jelikož tu lze vypovědět dle § 2370.

V neposledním případě může být rozsah licence omezen množstevně. Obvyklé je například omezení počtem uživatelů zařízení, na kterých lze dílo užívat, počtem pořízených rozmnoženin apod.

K odstavci 2 – Účel vyplývající ze smlouvy

Výslovné stanovení způsobu užití a rozsahu licence ve smlouvě jsou velmi významné. Pokud je smlouva nestanoví, tak se uplatní domněnka, že se licence poskytuje v rozsahu, jakém je to nutné k dosažení účelu smlouvy. Proto je opět vhodné mít je upraveny výslovně. Nebo alespoň výslovně upravit účel smlouvy, například v preambuli tak. Tímto způsobem se usnadní interpretace v případě, že by strany opomněly rozsah (třeba i jen jeden ze tří základních typů rozsahu) stanovit.

K odstavci 3 – Omezený rozsah užití

Pokud se strany na rozsahu užití výslovně nedohodnou a takový rozsah nevyplývá ani z účelu smlouvy, pak se uplatní domněnka uvedená v tomto ustanovení. Rozsah užití je podle této domněnky poměrně úzký a je stanoven tak, aby chránil zájmy autora.

Územně je rozsah licence omezen na území České republiky. Takový rozsah může být problematický zejména u užívání software a jiných děl určených pro digitální užívání, u kterých je pravděpodobnost přeshraničního užití z jejich povahy násobně vyšší než u děl zachycených v hmotné podobě.

Časový rozsah je omezen na dobu obvyklou u daného druhu díla a způsobu užití, maximálně ale na jeden rok od poskytnutí

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...