Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Mgr. Pavla Krejčí
K odst. 1 až odst. 3
Vznik pobočného spolku
Pobočný spolek vzniká dnem zápisu do veřejného spolkového rejstříku. Návrh na zápis pobočného spolku může podat pouze hlavní spolek.
Zapisované údaje
V souvislosti se zápisem pobočného spolku se do spolkového rejstříku zapisuje kromě obecných údajů uvedených v § 25 ZVR též:
Fikce zápisu
O zápisu pobočného rejstříku rozhoduje rejstříkový soud podle pravidel uvedených v § 75 a násl. ZVR. K řízení o návrhu na zápis pobočného spolku je příslušný ten rejstříkový soud, v jehož obvodu je rejstříkový soud hlavního spolku. V případě, kdy by rejstříkový soud nevydal rozhodnutí o zápisu nebo jeho odmítnutí do 30 dnů od podání návrhu na zápis, zavádí odst. 3 komentovaného ustanovení fikci, že se považuje pobočný spolek za zapsaný do veřejného rejstříku.
Změny v zápisu údajů ve vztahu k pobočnému spolku
Stejně tak v souladu s § 26 odst. 2 ZVR v případě změn údajů v zápisu ve spolkovém rejstříku není k podání návrhu na zápis změn aktivně legitimován statutární orgán pobočného spolku, nýbrž opět hlavní spolek. Tento překvapivý závěr byl potvrzen judikaturou, když Vrchní soud v Olomouci v řízení vedeném pod sp. zn. 8 Cmo 232/2016 (publikovaném ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek pod číslem 130/2017 civ) uvedl: "Návrh na zápis ve věcech pobočného spolku, a to včetně změny či výmazu zápisu, podává zásadně hlavní spolek (§ 11 odst. 1, § 26 odst. 2 zákona č. 304/2013 Sb., ve znění pozdějších předpisů); tím není dotčeno ustanovení § 11 odst. 3 uvedeného zákona." Pobočnému spolku by tak aktivní legitimace k podání návrhu mohla vzniknout pouze v souladu s § 11 odst. 3 ZVR, neboť je osobou, která na takovém zápisu má právní zájem.
K odst. 4
Majetkové poměry mezi pobočným spolkem a hlavním spolkem
"Vztah pobočného a hlavního spolku stojí na principu oddělených majetkových sfér. Souhrn majetku a dluhů (tj. jmění) pobočného spolku tedy nelze považovat za podmnožinu majetku hlavního spolku. Jejich vzájemné majetkové poměry se tak v základním pojetí nijak neliší od vztahu mezi samostatnými osobami."1
Toto pravidlo je však prolomeno ve dvou případech:
Judikatura
Aplikace ustanovení o likvidaci na odborové organizace
Usnesení VS v Praze z 29. srpna 2017, sp. zn. 7 Cmo 5/2017
Výše uvedené promítnuto do posuzované věci znamená, že aplikace příslušných ustanovení ObčZ, týkajících se rušení a následné likvidace právnických osob, dopadá i na odborové organizace coby právnické osoby, neboť nijak neodporuje závazku České republiky v realizaci práva každého na svobodu sdružování se s jinými, včetně práva na zakládání odborových organizací a přístupu k nim, na základě mezinárodních smluv (viz například čl. 22 odst. 1 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a další mezinárodní smlouvy výše uvedené). Zjednodušeně řečeno příslušné články LPS a mezinárodních smluv garantují právo na zakládání odborových organizací a možnost stát se jejich členem a realizovat v ní právo na svobodu sdružování za určitým hospodářským a sociálním zájmem, přičemž výkon tohoto práva nesmí být státem (jeho zákony) omezován (tzn. stát není oprávněn zasahovat do tohoto práva).…