dnes je 22.12.2024

Input:

Seznam vybraných online databází provozovaných orgány veřejné moci

23.6.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

11.1.5
Seznam vybraných online databází provozovaných orgány veřejné moci

Ing. Pavel Rieger

V posledních letech vznikly různé elektronické aplikace, které jsou dostupné na Internetu a mohou být využívány obcemi při plnění jejich zákonné působnosti. Odkazy na ty nejzajímavější aplikace jsou uvedeny níže a jsou roztříděny dle různých tematických oblastí.

1. Data o nemovitostech, právnických osobách a podnikajících fyzických osobách

Jedna z kapitol této knihy pojednává o základních registrech, které obsahují ověřená aktuální data o různých entitách (především fyzických osobách, právnických osobách a nemovitostech). Pro referenční údaje základních registrů platí presumpce správnosti (to platí v případě, že příslušný referenční údaj není v základním registru označen zpochybňujícím příznakem "nesprávný údaj"), a tak jsou orgány veřejné moci povinny referenční údaje používat bez jejich dalšího ověřování. Plný provoz základních registrů byl zahájen  ve druhé polovině roku 2012. I v případě, že nemáte přístup do základních registrů, některé důležité údaje můžete s vysokou mírou spolehlivosti ověřovat v různých veřejně přístupných informačních systémech. Některé z nich jsou uvedeny v následující tabulce.

Název databáze Internetová adresa Nejzajímavější funkce

Veřejný dálkový přístup k datům registru územní identifikace, adres a nemovitostí (VDP RUIAN)

http://vdp.cuzk.cz
- ověřování existence poštovní adresy,
- ověřování správnosti a úplnosti adresy,
- zobrazení adresního místa na mapě,
- pomocí odkazu z této aplikace lze prohlížet také údaje z katastru nemovitostí.
Katastr nemovitostí (KN),
aplikace Nahlížení do katastru
– poskytuje pouze část dat katastru, funguje i bez předchozí registrace
http://nah.cuzk.cz - zjištění podrobností o určité nemovitosti – vlastníci, přídatné spoluvlastnictví, právo stavby, výměra, způsob využití, omezení vlastnických práv, poznámky, plomby,
- ověřování průběhu řízení na katastrálních úřadech (vklad, záznam, geometrický plán, podací deník) – seznam již provedených dílčích úkonů v řízení včetně jejich data,
- zobrazení zvoleného objektu na katastrální mapě.
Katastr nemovitostí (KN),
aplikace Dálkový přístup do katastru nemovitostí (DPKN)
– poskytuje veškerá data katastru nemovitostí, pro používání je nutná předchozí registrace uživatelů
https://katastr.cuzk.cz Placená aplikace, data potřebná pro výkon územní samosprávy však lze získat zdarma. Kromě funkcí, které poskytuje aplikace Nahlížení... (viz výše), lze pomocí DPKN získat navíc:
- podrobný přístup k listům vlastnictví,
- přehled vlastnictví vybrané osoby,
- plnohodnotné ověřené výstupy z katastru nemovitostí opatřené elektronickou značkou,
- k vydávání ověřených výstupů jsou oprávněna také kontaktní místa sítě Czech POINT (tedy téměř všechny obce),
- rozšířením služeb DPKN jsou Webové služby dálkového přístupu (WSDP) – umožňují propojit informační systém uživatele s ISKN, a to prostřednictvím speciálního datového rozhraní.
Administrativní registr ekonomických subjektů (ARES) http://www.info.mfcr.cz/ - vyhledávání právnických osob a podnikajících fyzických osob v různých registrech,
- porovnávání shody údajů mezi registry (podle toho se pozná, zda je subjekt ve všech zdrojových databázích veden pod totožnými údaji).
Registr ekonomických subjektů (RES) http://www.czso.cz
/csu/redakce.nsf/i/
registr_ekonomickych
_subjektu
- vyhledávání údajů o ekonomických subjektech (adresa, právní forma, obor činnosti, počet zaměstnanců),
- různé databázové sestavy (za úplatu).
Registr živnostenského podnikání (RŽP) http://www.rzp.cz - vyhledávání údajů o živnostnících, včetně historie (bývalé názvy, bývalé adresy a bývalé živnosti),
- ověřený výpis z RŽP lze získat přímo na této www stránce i s elektronickou značkou.
Obchodní rejstřík (OR) http://www.justice.cz/or/ - údaje o právnických osobách a jejich statutárních orgánech, včetně historie,
- včetně některých dokumentů ze sbírky listin (především účetní závěrky a výroční zprávy),
- ověřený výpis z OR lze získat přímo na této www stránce i s elektronickou značkou.

Údaje uvedené ve výše uvedených databázích jsou sice vysoce spolehlivé, ale v některých případech nemusí být stejně věrohodné jako oficiální výpis z úřední evidence. Plnohodnotný výpis z úřední evidence lze zatím získat např. pomocí DPKN, RŽP a OR.

U některých uvedených registrů (např. u adresních míst registru RUIAN) je možné získat kompletní obsah databáze a využívat její údaje třeba pro potřeby informačních systémů obce. Aktualizaci dat lze provádět např. pravidelným stahováním změnových souborů z Internetu. Data o adresních místech a nemovitostech jsou poskytována bezplatně, pokud si uživatel data stáhne sám.

Na webu se postupně objevují také různé elektronické formuláře, např. pro ohlašování změn údajů, které jsou vedeny ve veřejných registrech. Týká se to třeba návrhu na vklad do ISKN (http://nv.cuzk.cz), podání do veřejného rejstříku (https://or.justice.cz/ias/ui/podani) či změny údajů v základních registrech (prostřednictvím změnových formulářů na Portálu veřejné správy). Podmínky poskytování těchto služeb se rychle mění. Při použití podobných formulářů tedy ověřte, jaké přílohy jsou k němu nutné, a co je požadováno pro akceptaci podání v elektronické podobě. U podání v elektronické podobě bude ověřena totožnost podatele, a to buď podle elektronického podpisu, anebo podle přístupových oprávnění k datové schránce.

2. Datové schránky

Situace je poměrně nepřehledná, protože aplikace související s provozem Informačního systému datových schránek (ISDS) se vyskytují ve třech různých doménách. Na stránkách www.datoveschranky.info jsou různé informace, na stránkách www.mojedatovaschranka.cz je prakticky jen přihlašovací okno do ISDS a na Portálu veřejné správy (http://seznam.gov.cz) je zpřístupněna veřejná část seznamu datových schránek.

Informační systém datových schránek www.datoveschranky.info - nejstarší z oficiálních domén, které jsou věnovány datovým schránkám,
- provozní dokumentace ISDS, společně s obecnými informacemi o ISDS a historickým přehledem událostí od okamžiku spuštění ISDS.
Webové přihlašovací rozhraní ISDS www.mojedatovaschranka.cz - přihlašovací okna do ISDS.
Seznam držitelů datových schránek (a Seznam orgánů veřejné moci – OVM) http://seznam.gov.cz/
(nebo
http://www.seznamovm.cz )
- podobný seznam je dostupný i v ISDS,
- ze seznamu se dá zjistit, kolik datových schránek bylo zřízeno konkrétnímu orgánu veřejné moci,
- pokud držitel dobrovolně zřízené datové schránky požádal o výmaz z tohoto veřejně přístupného seznamu, tato datová schránka je viditelná již jen uživatelům ISDS,
- pomocí elektronických formulářů v odkazu Provozní dokumentace mohou OVM upravovat informace o svém úřadu a provádět změny v administraci uživatelů (pro datové schránky, Czech POINTy a Jednotný identitní prostor základních registrů – JIP).

Je možné, že v budoucnu bude změněn počet domén, do kterých jsou dnes roztříštěny různé oficiální informace související s provozem ISDS. Okruh zveřejňovaných údajů v minulosti prošel četnými změnami a přitom docházelo k různým přesunům informací mezi jednotlivými doménami. Další postupné změny nelze vyloučit, ale je pravděpodobné, že informace o ISDS budou i nadále zveřejňovány roztříštěně na různých webových stránkách.

Přístupové údaje k ISDS se postupně začínají používat také pro přístup k dalším elektronickým službám veřejné správy. Aplikace nejprve ověří, zda uživatel zná přístupové údaje k datové schránce. Pokud ano, na základě těchto přístupových údajů ověří uživatelovu totožnost a poskytne mu údaje, které jsou o něm osobně (nebo o právnické osobě, kterou zastupuje) vedeny v příslušné databázi, případně mu umožní podat nějakou žádost v elektronické podobě. Zatím se to týká třeba údajů ze základních registrů (www.gov.cz, odkaz Základní registry) a údajů o důchodovém zabezpečení (https://eportal.cssz.cz/). Nabídka těchto služeb pro právnické osoby (jako třeba obce) má však zatím jen malou využitelnost. Obec si sice může ověřit, zda jsou její identifikační údaje správné, prohlédnout si přehled pohledávek u pojistného na důchodovém zabezpečení a vytvořit si potvrzení o bezdlužnosti vůči ČSSZ, ale tyto služby asi obec nebude příliš využívat, protože podobné služby nejspíše moc nepotřebuje. Dosavadní nabídka podobných elektronických služeb pro soukromoprávní subjekty naopak obsahuje i služby, které pro uživatele těchto služeb mohou být přínosné.

3. Právní předpisy České republiky a Evropské unie

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...