11.1.5
Seznam vybraných online databází provozovaných orgány veřejné moci
Ing. Pavel Rieger
V posledních letech vznikly různé elektronické aplikace, které jsou dostupné na Internetu a mohou být využívány obcemi při plnění jejich zákonné působnosti. Odkazy na ty nejzajímavější aplikace jsou uvedeny níže a jsou roztříděny dle různých tematických oblastí.
Nahoru1. Data o nemovitostech, právnických osobách a podnikajících fyzických osobách
Jedna z kapitol této knihy pojednává o základních registrech, které obsahují ověřená aktuální data o různých entitách (především fyzických osobách, právnických osobách a nemovitostech). Pro referenční údaje základních registrů platí presumpce správnosti (to platí v případě, že příslušný referenční údaj není v základním registru označen zpochybňujícím příznakem "nesprávný údaj"), a tak jsou orgány veřejné moci povinny referenční údaje používat bez jejich dalšího ověřování. Plný provoz základních registrů byl zahájen ve druhé polovině roku 2012. I v případě, že nemáte přístup do základních registrů, některé důležité údaje můžete s vysokou mírou spolehlivosti ověřovat v různých veřejně přístupných informačních systémech. Některé z nich jsou uvedeny v následující tabulce.
Údaje uvedené ve výše uvedených databázích jsou sice vysoce spolehlivé, ale v některých případech nemusí být stejně věrohodné jako oficiální výpis z úřední evidence. Plnohodnotný výpis z úřední evidence lze zatím získat např. pomocí DPKN, RŽP a OR.
U některých uvedených registrů (např. u adresních míst registru RUIAN) je možné získat kompletní obsah databáze a využívat její údaje třeba pro potřeby informačních systémů obce. Aktualizaci dat lze provádět např. pravidelným stahováním změnových souborů z Internetu. Data o adresních místech a nemovitostech jsou poskytována bezplatně, pokud si uživatel data stáhne sám.
Na webu se postupně objevují také různé elektronické formuláře, např. pro ohlašování změn údajů, které jsou vedeny ve veřejných registrech. Týká se to třeba návrhu na vklad do ISKN (http://nv.cuzk.cz), podání do veřejného rejstříku (https://or.justice.cz/ias/ui/podani) či změny údajů v základních registrech (prostřednictvím změnových formulářů na Portálu veřejné správy). Podmínky poskytování těchto služeb se rychle mění. Při použití podobných formulářů tedy ověřte, jaké přílohy jsou k němu nutné, a co je požadováno pro akceptaci podání v elektronické podobě. U podání v elektronické podobě bude ověřena totožnost podatele, a to buď podle elektronického podpisu, anebo podle přístupových oprávnění k datové schránce.
Nahoru2. Datové schránky
Situace je poměrně nepřehledná, protože aplikace související s provozem Informačního systému datových schránek (ISDS) se vyskytují ve třech různých doménách. Na stránkách www.datoveschranky.info jsou různé informace, na stránkách www.mojedatovaschranka.cz je prakticky jen přihlašovací okno do ISDS a na Portálu veřejné správy (http://seznam.gov.cz) je zpřístupněna veřejná část seznamu datových schránek.
Je možné, že v budoucnu bude změněn počet domén, do kterých jsou dnes roztříštěny různé oficiální informace související s provozem ISDS. Okruh zveřejňovaných údajů v minulosti prošel četnými změnami a přitom docházelo k různým přesunům informací mezi jednotlivými doménami. Další postupné změny nelze vyloučit, ale je pravděpodobné, že informace o ISDS budou i nadále zveřejňovány roztříštěně na různých webových stránkách.
Přístupové údaje k ISDS se postupně začínají používat také pro přístup k dalším elektronickým službám veřejné správy. Aplikace nejprve ověří, zda uživatel zná přístupové údaje k datové schránce. Pokud ano, na základě těchto přístupových údajů ověří uživatelovu totožnost a poskytne mu údaje, které jsou o něm osobně (nebo o právnické osobě, kterou zastupuje) vedeny v příslušné databázi, případně mu umožní podat nějakou žádost v elektronické podobě. Zatím se to týká třeba údajů ze základních registrů (www.gov.cz, odkaz Základní registry) a údajů o důchodovém zabezpečení (https://eportal.cssz.cz/). Nabídka těchto služeb pro právnické osoby (jako třeba obce) má však zatím jen malou využitelnost. Obec si sice může ověřit, zda jsou její identifikační údaje správné, prohlédnout si přehled pohledávek u pojistného na důchodovém zabezpečení a vytvořit si potvrzení o bezdlužnosti vůči ČSSZ, ale tyto služby asi obec nebude příliš využívat, protože podobné služby nejspíše moc nepotřebuje. Dosavadní nabídka podobných elektronických služeb pro soukromoprávní subjekty naopak obsahuje i služby, které pro uživatele těchto služeb mohou být přínosné.
Nahoru3. Právní předpisy České republiky a Evropské unie
…