3.2.1.1
Povinnosti pro původce odpadů v roce 2025
Ing. Petr Šulc
Od ledna 2025 dochází ke změně povinností v evidenci a ohlašování odpadů. Některých typů původců odpadů se mohou týkat zcela nové evidenční kódy, začne platit povinnost používat i tzv. poddruhy odpadů. Vše probereme 13. listopadu na konferenci Povinnosti v podnikové ekologii v Praze.
Vyhláškou č. 445/2022 Sb., která novelizovala vyhlášku č. 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady (dále také "vyhláška"), došlo ke změně termínů v přechodných ustanoveních ve vztahu k evidenčním povinnostem a ohlašování odpadů.
NahoruEvidence odpadů
Od 1. 1. 2025 bude vedena průběžná evidence odpadů již podle nové úpravy, kterou stanovuje vyhláška č. 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady (dále také "vyhláška"). Konkrétně se jedná o povinnosti v části šest, § 26.
V praxi to znamená, že pro vedení průběžné evidence odpadů je závazný formát dle přílohy č. 13 vyhlášky.
Kromě toho musí průběžná evidence odpadů obsahovat datum a číslo zápisu do evidence, dále jméno a příjmení osoby odpovědné za vedení evidence.
Záznam do průběžné evidence provede původce odpadu v následujících případech:
-
při každém naplnění prostředku pro soustřeďování odpadu
-
při každém předání nebo převzetí odpadu
-
odlišně od písmen a) a b) jednou měsíčně v případě periodického svozu komunálního odpadu
-
při přeshraniční přepravě – vývozu odpadu
-
vždy na konci kalendářního roku k zaznamenání zůstatku odpadů k 31. prosinci
Z dlouhodobé výkladové praxe se za naplnění prostředku pro soustřeďování odpadu nepovažuje např. naplnění odpadkového koše, ale naplnění prostředku pro soustřeďování odpadu, ze kterého je odpad předáván do zařízení oprávněné osoby. Tedy pokud se odpady "sesypávají" z provozovny do centrálního kontejneru, pak se za naplnění prostředku pro soustřeďování odpadu považuje naplnění takového centrálního kontejneru.
Nadále trvá povinnost pro průběžnou evidenci i ohlašování odpadů označovat (identifikovat) provozovnu. K tomu slouží identifikační číslo provozovny přidělené živnostenským úřadem. Pokud provozovna nemá přiděleno identifikační číslo provozovny, používá se k identifikaci interní číslo provozovny, které si ohlašovatel zvolí sám (zde postupuje původce v souladu s § 26 odst. 4 vyhlášky).
Průběžná evidence musí být vedena tak, aby bylo možné ohlašovat podle § 27.
NahoruOhlašování odpadů
Od 1. 1. 2025 se mění i způsob ohlašování odpadů = hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence za uplynulý kalendářní rok (roční hlášení).
Základní parametry pro roční hlášení stanovil zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech v § 95 a jsou účinné již od 1. 1. 2021. Jedná se o ohlašovací limity a termín podání hlášení. Původce odpadu, který vyprodukoval nebo nakládal v uplynulém kalendářním roce s více než 600 kg nebezpečných odpadů, s více než 100 tunami ostatních odpadů nebo s odpadem perzistentních organických znečišťujících látek vymezeným vyhláškou ministerstva, je povinen zaslat do 28. února následujícího roku hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence za uplynulý kalendářní rok.
Formu ročního hlášení stanovuje § 27 vyhlášky č. 273/2021 Sb. Původci odpadu zasílají roční hlášení podle listů 1 a 2 přílohy č. 13 k této vyhlášce. Původce odpadu podává samostatné hlášení za každou svou provozovnu (včetně svého skladu odpadu, který má původce povolený na základě § 21 odst. 3 NZOO na základě ohlášení krajskému úřadu podle přílohy č. 4 bodu 12 zákona).
První roční hlášení podle § 27 vyhlášky č. 273/2021 Sb., bude podáváno za rok 2025 v roce 2026.
Roční hlášení původce odpadů vždy obsahuje list 1 a list 2 dle přílohy č. 13 vyhlášky.
Pro ohlašování dalších údajů slouží listy:
-
List 3 - Údaje o složení kalu
-
List 4 - Údaje o stavu vytvořené rezervy a volné kapacitě skládky
-
List 5 - Údaje o obecním systému nakládání s komunálními odpady (14 tab.)
-
List 6 - Údaje o obsahu perzistentních organických látek podle přílohy IV nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2019/1021 u…