dnes je 21.11.2024

Input:

Opravné položky k pohledávkám pro NNO

1.1.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.3.16.2.1
Opravné položky k pohledávkám pro NNO

Jaroslava Svobodová

SMĚRNICE – OPRAVNÉ POLOŽKY K POHLEDÁVKÁM A JEJICH VYŘAZOVÁNÍ

pro nestátní neziskové organizace

Označení: .................................... Číslo:..........................................

Zpracoval: .................................... Kontroloval:..................................

Platnost:....................................... Závaznost:....................................

Datum vydání: ............................... Vydává: .....................................

Nahrazuje:.................................... Doplňuje: .....................................

Počet stran: .................................. Přílohy: ......................................


Hlava I.

Úvodní ustanovení

Čl. 1

Předmět úpravy, základní pojmy

1.1 Směrnice upravuje základní postupy při tvorbě opravných položek k pohledávkám a jejich vyřazování z účetnictví.

1.2 Pohledávkou se rozumí právo jednoho účastníka závazkového vztahu tj. věřitele požadovat za poskytnutá plnění na druhém účastníku tohoto vztahu tj. dlužníkovi úhradu za přijatá plnění. Není-li dohodnuto jinak, věřitel má právo na peněžní plnění pohledávky. Splatnost pohledávky je vždy předem dohodnuta s dlužníkem, pokud nevyplývá z příslušného právního předpisu. Doba splatnosti nastává stanoveným dnem, ve kterém dlužníku vznikla povinnost plnit dluh vůči věřiteli.

1.3 Tvorbou opravných položek k pohledávkám se pro účely této směrnice rozumí zejména:

  • tvorba opravných položek k dlouhodobým pohledávkám evidovaným ve zvláštní databázi s pomocí SW dle Směrnice č. .... pro nakládání s pohledávkami,

  • tvorba opravných položek ke krátkodobým pohledávkám evidovaným ve zvláštní databázi s pomocí SW dle Směrnice č. .... pro nakládání s pohledávkami.

1.3.1 Pohledávkou dlouhodobou je pohledávka, jejíž doba splatnosti dohodnutá k okamžiku vzniku je delší než jeden rok. Rozhodný je při zařazení mezi dlouhodobé pohledávky úmysl věřitele o době splatnosti (resp. při vzniku pohledávky doba splatnosti dohodnutá s dlužníkem). Dojde-li k předčasnému splacení pohledávky dlužníkem, dlouhodobá pohledávka se v účetnictví mezi pohledávky krátkodobé nepřeřazuje.

1.3.2 Pohledávkou krátkodobou je pohledávka, jejíž doba splatnosti dohodnutá k okamžiku vzniku je rovna nebo kratší než jeden rok. Rozhodný je při zařazení mezi krátkodobé pohledávky úmysl věřitele o době splatnosti (resp. při vzniku pohledávky doba splatnosti dohodnutá s dlužníkem). Dojde-li ke splacení pohledávky dlužníkem po dohodnuté době splatnosti a dlužník je v prodlení s placením delším než jeden rok, krátkodobá pohledávka se v účetnictví mezi pohledávky dlouhodobé nepřeřazuje.

1.4 Postup tvorby opravných položek k pohledávkám se řídí zvláštními právními předpisy1) a touto směrnicí. Účetní jednotka tvoří opravné položky pouze k pohledávkám, které souvisí s činností podléhající dani z příjmů.

1.5 Opravné položky k dlouhodobým pohledávkám se vykazují v aktivech rozvahy v položce "B.II.19. Opravná položka k pohledávkám“. Opravné položky k příslušným aktivům se uvedou v aktivech rozvahy (bilance) v záporných hodnotách.

1.6 Výše opravných položek nesmí přesáhnout výši pohledávek, k nimž jsou opravné položky tvořeny. Jsou-li opravné položky vytvořeny ve výši jednoho sta procent jmenovitých hodnot pohledávek, mohou být tyto pohledávky vyřazeny a opravné položky k nim zrušeny. Opravné položky nesmí mít aktivní zůstatek. Pokud se na určitý titul snížení hodnoty majetku vytváří rezerva, nelze současně tvořit opravnou položku. Tvořit opravné položky na zvýšení hodnoty majetku je zakázáno.

1.7 Vyřazením pohledávky z účetnictví a evidence účetní jednotky se rozumí:

  • vyřazení pohledávky z databáze s pomocí SW vedené v souladu se Směrnicí č. .... pro nakládání s pohledávkami a

  • odúčtování pohledávky z příslušného aktivního rozvahového účtu pohledávek v účtové třídě 3

1.8 Vyřazení pohledávky provádí účetní jednotka vždy:

  • průběžně během účetního období k okamžiku, v němž zjistí právní důvody k vyřazení, nejpozději však ke dni sestavení roční účetní závěrky a to na základě inventury pohledávek v souladu s Plánem inventur sestaveným v souladu se Směrnicí č. ... Inventarizace,

  • na základě písemného příkazu k vyřazení vydaného odpovědnou osobou (var. správcem rozpočtu v příslušné oblasti výnosů a nákladů, hlavního účetního ... v případě VVŠ a VVI.) v souladu se Směrnicí č. ... Organizační řád,) a

  • na základě vnitřního účetního dokladu, jehož přílohou je kopie účetního dokladu prokazujícího právní nárok na inkaso pohledávky včetně termínu splatnosti, a kopie všech záznamů, dokladujících úsilí účetní jednotky o vymožení vyřazované pohledávky.

1.9 Významnost položky pohledávek v účetnictví se posuzuje podle Směrnice č. ... Vymezení významnosti položek v účetnictví.

----------------

1) § 2, § 8 až 8c zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, § 2 odst. 3 písm. a), § 37 vyhlášky č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví

Čl. 2

Tvorba opravných položek k pohledávkám

2.1 Opravné položky se tvoří na vrub nákladů. K nevýznamným pohledávkám se opravné položky netvoří. Kritéria významnosti jsou stanovena ve Směrnici č. ... Vymezení významnosti položek v účetnictví.

2.2 Opravné položky k pohledávkám se tvoří průběžně během účetního období k okamžiku, v němž se zjistí právní důvody k tvorbě opravné položky, tj. že pohledávka je již po termínu splatnosti sjednaném s dlužníkem k okamžiku vzniku pohledávky a jsou splněny ostatní podmínky vymezené zvláštním právním předpisem2).

2.3 Tvorbu opravné položky k příslušné pohledávce zahájí na základě písemného příkazu vydaného odpovědnou osobou v NNO (var. správcem rozpočtu v příslušné oblasti výnosů a nákladů, hlavního účetního ...v případě VVŠ a VVI.) v souladu se Směrnicí č. ... Organizační řád,) a na základě vnitřního účetního dokladu, jehož přílohou je kopie účetního dokladu prokazujícího právní nárok na inkaso pohledávky včetně termínu splatnosti, a kopie všech záznamů, dokladujících úsilí o inkaso pohledávky od dlužníka.

2.4 Odpovědné osoby za sledování inkasa pohledávek a za provádění účetních záznamů v účetních knihách ve vztahu k pohledávkám (viz Směrnice č. ... Organizační řád) provedou při splnění podmínek dle odst. 2.2 a 2.3 této směrnice

  • záznam o peněžním vyjádření vytvořené opravné položky v evidenci pohledávek vedené dle odst. 1.3 této směrnice,

  • účetní záznam v účetních knihách

O provedených záznamech podají informaci hlavní účtárně, osobě odpovědné za zjišťování základu daně z příjmů za příslušné zdaňovací období (var. správci rozpočtu a hlavnímu účetnímu v případě VVŠ a VVI).

2.5 Opravné položky k pohledávkám se tvoří pouze do výše jmenovité hodnoty pohledávky, k níž je opravná položka tvořena. K okamžiku, kdy hodnota opravné položky dosáhne jmenovitou hodnotu pohledávky, vydá hlavní účetní (var. osoba odpovědná podle Směrnice č. ... Organizační řád) pokyn osobám uvedeným v odst. 2.4 této směrnice pokyn k vyřazení pohledávky.

2.6 PO za podmínek stanovených zvláštním právním předpisem3 může tvořit opravné položky k pohledávkám, jejichž tvorba ovlivňuje základ daně z příjmů. Takové opravné položky sleduje PO nikoliv v účetnictví, ale ve zvláštní evidenci, kterou se prokazuje oprávněnost a výše vytvořených opravných položek k příslušným pohledávkám. Za vedení evidence a za tvorbu jmenovaných opravných položek odpovídá osoba, pověřená sestavováním podkladů pro zjištění základu daně z příjmů (viz Směrnice č. ... Organizační řád).

----------

2)§ 2, § 8 až 8c zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

Hlava II

Účtování o opravných položkách k pohledávkám

a

Nahrávám...
Nahrávám...