Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Ing. Zdeněk Morávek
Termín sestavení výroční zprávy
Výroční zpráva je významným prostředkem zajištění veřejné kontroly nad činností nadací. Je to dokument, který podává informace o ekonomice nadace za uplynulé účetní období. Obecná úprava výroční zprávy je obsažena v § 21 ZoÚ, jejím účelem je uceleně, vyváženě a komplexně informovat o vývoji výkonnosti, činnosti a stávajícím hospodářském postavení účetní jednotky.
Komentovaná úprava ukládá nadacím povinnost sestavit výroční zprávu do konce šestého měsíce po uplynutí předchozího účetního období. Účetním obdobím je, až na výjimky, nepřetržitě po sobě jdoucích dvanáct měsíců, účetní období se buď shoduje s kalendářním rokem nebo je hospodářským rokem. Hospodářským rokem je účetní období, které může začínat pouze prvním dnem jiného měsíce, než je leden. Pokud tedy budeme uvažovat o nejběžnější variantě, kdy účetním obdobím je kalendářní rok, potom výroční zpráva musí být sestavena do konce června následujícího kalendářního roku.
Výroční zpráva musí být schválena správní radou a následně zveřejněna.
Obsah výroční zprávy
Obsah výroční zprávy vymezuje zejména § 21 ZoÚ a dále jej upřesňuje komentovaný § 358. Obě úpravy se shodují, že výroční zpráva obsahuje účetní závěrku, tedy rozvahu (bilanci), výkaz zisku a ztráty a přílohu. Kromě účetní závěrky je součástí výroční zprávy i přehled o veškeré činnosti nadace včetně zhodnocení této činnosti. Jak má takový přehled činnosti a její zhodnocení vypadat, NOZ blíže nespecifikuje, do značné míry tak záleží na každé nadaci, jak zpracování výroční zprávy pojme.
Minimální náležitosti výroční zprávy
Přesto ale NOZ vymezuje minimální náležitosti výroční zprávy, přičemž za významnou se považuje částka 10.000 Kč. Proto součástí výroční zprávy musí být u jednotlivých nadačních darů přehled o osobách, které poskytly nadační dar v hodnotě vyšší než 10.000 Kč, a současně také přehled o osobách, kterým byl poskytnut nadační příspěvek v hodnotě vyšší než 10.000 Kč. K tomu ale blíže také § 359, který obsahuje úpravu, jež tomuto zveřejnění může zabránit. Protože právě poskytování nadačních příspěvků je zásadním nástrojem k naplnění účelu nadace, musí být součástí výroční zprávy také zhodnocení, zda nadace při svém hospodaření dodržela pravidla pro poskytování nadačních příspěvků, tak jak je vymezuje NOZ v § 353 až § 356.
Součástí výroční zprávy musí být také přehled nákladů na vlastní správu, vzhledem k tomu, že se má jednat o přehled, zcela nepochybně nebude dostačující uvedení pouze celkové výše těchto nákladů.…