dnes je 5.4.2025

Input:

Financování projektů obce z vlastních zdrojů (z rozpočtu obce)

27.10.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

10.1
Financování projektů obce z vlastních zdrojů (z rozpočtu obce)

Ing. Pavel Večeřa

Obce mohou využít k financování projektů čistě vlastní zdroje. Jedná se o zdroje vlastního rozpočtu, který tvoří především sdílené daně (dle rozpočtového určení daní), příjmy z obecního majetku (pronájmy), místní poplatky a jiné.

Tento způsob financování však vyžaduje silnou rozpočtovou disciplínu, dlouhodobé plánování a vytváření úspor na předem určený a zastupitelstvem odsouhlasený účel. Prakticky je nutné na několik let stanovit obecní rozpočet jako přebytkový, tj. každý rok část příjmů nepoužít na běžné výdaje, ale odkládat (investovat do budoucnosti). Tyto přebytky pak obec kumuluje na speciálním účtu (lze ho nazvat např. Investiční fond). Teprve až je v Investičním fondu naspořeno dostatek zdrojů na realizaci investice, lze opravdu začít s realizací projektu.

Nelze se obejít bez rozpočtového výhledu na víceleté období a je třeba zajistit kontinuitu a dohled na jeho dodržování (často i napříč více volebními obdobími), tj. každoroční tvorbu a kumulaci rozpočtových přebytků. S každými novými obecními volbami totiž hrozí eventualita, že nové zastupitelstvo priority předešlého zastupitelstva zruší, změní nebo přehodnotí a dosud naspořené prostředky použije nakonec na zcela jiný účel. Nejhorším způsobem by přitom bylo tyto dlouholeté úspory rozpustit okamžitě do běžných výdajů.

Vedle tohoto Investičního fondu by měla mít obec uloženy i potřebné rezervy na překlenutí eventuálních výpadků příjmů nebo mimořádného navýšení provozních výdajů (např. v době ekonomické recese, při živelné pohromě). Investiční fond by ztrácel svůj smysl, pokud by s ním obec nakládala jako s rezervním fondem. Rezervní fond jeho existence, průběžné naplňování i pravidla pro jeho čerpání jsou o to více aktuální nyní v době pandemie a očekávaného významného výpadku příjmů obcí v letošním roce.

Nevýhodou financování celého projektu z vlastních zdrojů obce může být odkládání realizace projektu a jeho přínosů na pozdější dobu (až bude naspořeno). Tak pokud potřebujete v obci postavit nebo rozšířit školu/mateřskou školu/dům pro seniory, nemůžete začít projekt realizovat hned, když už je potřeba akutní, ale je třeba počkat, až bude z rozpočtových přebytků minulých let potřebná částka shromážděna.

Nevýhodou je také, že si obec rozhodnutím používat jen vlastní zdroje snižuje svůj potenciál k realizaci projektů, který je bezesporu s využitím cizích zapůjčených zdrojů mnohem vyšší. Jistou výhodou je také, že v reálném vyjádření obec využitím cizích zdrojů získává vyšší hodnoty, neboť reálné zadlužení a úrokové zatížení relativizuje postupující inflace, která jak známo reálně vytváří polštář dlužníkovi a snižuje aktiva věřitele.

Výhodou plného zapojení vlastních zdrojů je nezávislost obce, která může svobodně svým zastupitelstvem v principech autonomie a subsidiarity rozhodovat o tom, do čeho bude investovat. Není tedy svázána účelem, rozpočtovými limity a dalšími požadavky externích subjektů, jimiž jsou věřitelé, poskytovatelé dotací nebo donátoři.

Výhodou je také, že obecní majetek není zatížen dluhem, tj. splácením jeho jistiny a úroků, které se u půjček a úvěrů může táhnout několik let. Nově nastupující zastupitelstvo může svému předchůdci vyčítat právě dluh, který mu byl takto zanechán. Je třeba uznat, že nové zastupitelstvo tím je omezeno ve své svobodě a nemůže

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...