2.2 Soutěž Vesnice roku – dotační příležitost pro obce (1. část)
doc. Ing. Josef Abrhám, Ph.D.
Podmínky soutěže Vesnice roku
Nejen dotace ze strukturálních fondů, ale i národní podpory představují zajímavou možnost pro financování rozvojových projektů obcí. Jednou z takových příležitostí je i soutěž Vesnice roku, která spadá do Programu obnovy venkova. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR společně se Spolkem pro obnovu venkova ČR (autor konceptu), Svazem měst a obcí ČR, Ministerstvem zemědělství ČR a dalšími institucemi vždy začátkem března na Dnu malých obcí v Praze.
V následujících příspěvcích postupně představíme podmínky Soutěže Vesnice roku a na příkladu konkrétní (skutečné) obce Dříteč provedeme projektem a vysvětlíme podmínky účasti.
Záměrem soutěže je podnítit samosprávné celky ke svému všestrannému rozvoji. Tím se myslí např. utužování společenské soudržnosti, pořádání kulturních a sportovních akcí, péče o životní prostředí a zeleň či obnova a udržování tradic.
Do soutěže se mohou přihlásit všechny obce vesnického charakteru (dále jen „obce”), které splní následující podmínky:
-
na jejich území je k trvalému pobytu přihlášeno maximálně 7 500 osob (údaj platný pro rok 2014 vyjadřující zaokrouhlený počet obyvatel největší obce v ČR, která nemá status městyse ani města),
-
mají vypracován svůj strategický plán rozvoje, program obnovy vesnice nebo dokument pojednávající o rozvoji svého územního obvodu.
Soutěž probíhá nejprve v rámci jednotlivých krajů, ze kterých vzejdou vítězné obce postupující do celostátního kola.
Přihlášky mohou být podávány do 30. dubna. Skládají se z několika částí: starostou podepsaného a razítkem obce opatřeného formuláře potvrzujícího účast v soutěži, brožury se základní charakteristikou lokality a CD nebo DVD s fotografiemi. Podmínkou k přijetí přihlášky je uhrazení poplatku ve výši 2,- Kč za každého obyvatele obce Spolku pro obnovu venkova ČR.
Formulář lze vyplnit po registraci na internetové adrese www.vesniceroku.cz/prihlaska/prihlaska. Do něj se zaznamenají základní údaje o obci, rozpočet za uplynulý rok společně s výhledem pro následující rozpočtové období, částky přidělených dotací z vyšších správních struktur a nákladovost připravovaných projektů.
Krajské kolo
Hodnotitelská komise se zaměřuje na tyto oblasti: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.
Nejlépe hodnocená obec získá titul „Vesnice roku” v rámci územně příslušného kraje za daný rok. Další čtyři obdrží profilové ocenění. Úspěch v soutěži symbolizují tzv. stuhy:
-
Zlatá stuha za vítězství v krajském kole
-
Modrá stuha za společenský život
-
Bílá stuha za činnost mládeže
-
Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí
-
Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu
Starosta obce je tajemníkem (popř. předsedou) krajské hodnotitelské komise několik týdnů předem písemně informován o datu její návštěvy. To může být stanoveno na kterýkoliv všední den v květnu nebo červnu. Termín je pevně dán, není možné jej ze strany soutěžícího měnit.
Orgány obce kontaktují zástupce místních organizací a spolků a vyzvou je ke spolupodílnictví na tvorbě programu, jehož realizaci bude komise přítomna. Obec musí něčím zaujmout, tudíž využije všechny své „přednosti”, na které zainteresované osoby poukáží. Program zahrnuje různé prohlídky a ukázky, může tedy mimo jiné obsahovat:
-
místa, kde se odehrávají události společenského života (obecní dům, náměstí, sportovní areál atd.),
-
biocentra, resp. části obce s obzvláště opečovávanou zelení, kde se nachází odpočinková zóna,
-
historické památky, upozornění na významné události z dávných i nedávných dějin,
-
seznámení s tradicemi, které jsou ve vsi udržovány,
-
pěvecké a taneční vystoupení dětí z místní mateřské školy,
-
trénink dobrovolných hasičů,
-
nahlédnutí do výuky v některém z jazykových kroužků.
Organizátoři příprav by měli vypracovat více alternativ k programu, neboť jeho uskutečnění s sebou nese určitá rizika: nepřízeň počasí, nízkou účast z řad občanů obce, technické problémy apod. Navíc čas komisařů je striktně omezen, protože ti v jednom dni zavítají do více soutěžních lokalit. Proto by exkurze neměla trvat více než dvě hodiny (v případě více hodnocených obcí v jednom kraji může krajská komise čas na exkurzi zkrátit).
Po návštěvě všech zúčastněných obcí hodnotitelská komise určí několik z nich, jež mají nejlepší předpoklady pro získání stuhy. Toto ocenění může získat nanejvýš 1/3 přihlášených obcí. Stuh tedy může být uděleno 5 (maximální počet) nebo méně. O výsledku jsou starostové informováni.
V červenci a srpnu se koná slavnostní předávání cen čelním představitelům obcí, které organizuje krajský vítěz, nositel Zlaté stuhy.
Udělení stuhy zároveň znamená příslib dotace na vybraný projekt od Ministerstva pro místní rozvoj ČR:
-
Zlatá stuha - 1 000 000 Kč
-
Modrá, bílá, oranžová stuha - 600 000 Kč
-
Zelená stuha - 400 000 Kč
Tyto částky se mohou v jednotlivých ročnících měnit. V rámci projektu pokryjí 80% nákladů, zbytek financuje obec.
Do rozpočtů obcí přispívá i krajská samospráva. Výše částky se v jednotlivých správních celcích liší, zpravidla se jedná o pětimístnou až šestimístnou částku. Krajské komise mohou také udělit cenu za konkrétní činnost:
-
Diplom za moderní knihovnické a informační služby,
-
Diplom za vzorné vedení kroniky,
-
Diplom za rozvíjení lidových tradic,
-
Diplom za kvalitní květinovou výzdobu v obci (Fulínova cena),
-
Diplom za příkladnou péči o historickou zástavbu obce,
-
Cena naděje pro živý venkov (vytváření příznivého prostředí pro činnosti spolků),
-
Zlatá cihla v programu obnovy venkova (realizace příkladných stavebních děl na venkově).
Celostátní kolo
Držitelé Zlatých stuh postupují do celostátního kola soutěže. Na přelomu srpna a září jsou obce opět hodnoceny a tři z nich v září či v říjnu ve východomoravských Luhačovicích oceněny:
Na událost jsou pozváni všichni krajští vítězové. Dotace od Ministerstva pro místní rozvoj ČR je podmíněna 20% samofinancováním.
Současně získá jedna obec oceněná za péči o zeleň titul „Zelená stuha ČR”, k níž se váže čerpání dotace ve výši 300 000 Kč, stejně tak v soutěži o vyznamenání „Oranžová stuha ČR” si může vítězná obec nárokovat dotaci, v tomto případě ve…